Odchod do důchodu
Pokud si myslíte, že jsou hypotéky jen pro mladé páry nebo novomanžele, mýlíte se. Na hypotéku není pozdě téměř v žádném věku. Podstatně se o to zasloužila věková hranice pro splacení hypotečního úvěru, která se posunula na úctyhodných 70 let. Tato hranice znamená, že si můžete vzít hypoteční úvěr, který budete splácet do věku 70 let. Velikost splátek se Vám rozloží do delší doby a budete splácet méně. Podmínky bank jsou v tomto směru velmi individuální, některé banky půjčí například starším manželům, pokud alespoň jeden z nich tuto podmínku splňuje, některé zase nepůjčí peníze kvůli tomu, že jeden ze žadatelů podmínku nesplňuje.
Podmínky bank pro schválení hypotéky mohou být ještě o něco komplikovanější, proto je vždy dobré informovat se v konkrétní bance a žádat si přesné a aktuální podmínky pro získání hypotéky. Dopředu byste měli myslet také na Vaše možnosti splácení hypotéky v důchodovém věku, kdy dochází k zmenšení reálného příjmu domácnosti a splátky hypotéky mohou být nepříjemná zátěž. Možných řešení je několik, od doplacení hypotéky pomocí penzijního připojištění nebo důchodového spoření, až po snížení splátek po odchodu do důchodu. Ideální je poradit se ve Vaší bance, jaké nabízí možnosti pro splácení hypotéky po odchodu do důchodu.
Jak je to s hypotékou v důchodu?
V první variantě je dobré si udělat jasný plán našich finančních možností a zjistit, jaké jsou naše možnosti teď a jak se může situace změnit po odchodu do důchodu. Přestože důchodový věk se může zdát jako zatím nedohledná doba, měli bychom myslet dopředu. Výši hypotéky a splátek bychom měli směřovat tak, abychom značnou většinu zvládli splatit ještě před odchodem do důchodu. Čím kratší dobu však budeme splácet, tím jsou splátky logicky vyšší, řešením je hledání kompromisní cesty. Doporučujeme se poradit v bance, zdali je možné zvolit degresivní styl splátek, kdy se začátku platíce více a splátky se Vám průběhem času snižují. Degresivní styl splácení odpovídá přibližně tomu, jak se mohou vyvíjet příjmy v důchodovém věku.
Druhá varianta je vlastní odchod do důchodu s hypotékou, kdy už hypotéku máte vybranou a hypotéku splácíte. Jak můžete v důchodu s hypotékou nakládat, co vše můžete dělat? Především zvažte snížení splátky na co možná nejnižší akceptovatelné minimum. Toho docílíme návštěvou banky a domluvou na úpravě podmínek splácení. Většina bank na tuzemském trhu patří do skupiny velmi seriózních bank a je v jejich zájmu Vám vyjít vstříc.
Pokud se s bankou nedohodnete na přijatelném postupu a kompromisu, můžete vyzkoušet refinancovat hypotéku a poptat jiné banky s dotazem na jejich podmínky při převzetí Vašeho hypotečního úvěru. Banky mezi sebou velmi soupeří, jejich cílem je mít co nejvíc klientů a produktů a většinou ve snaze získat nového klienta dokáží poskytnout velmi zajímavé podmínky pro podpoření jejich nabídky. Výsledný stav po odchodu do důchodu by měl být takový, abyste Vaši hypotéku dokázali komfortně splácet. Záleží jen na Vás, jestli půjde o anuitní, degresivní nebo klasický způsob splácení hypotéky, ale pokles příjmů v důchodu by neměl ohrozit Vaše závazky k bance a dobrých řešení se nabízí celá řada.