Hypotéka s fixací nebo bez fixace
Pokud se rozhodneme si vzít hypotéku a vybereme si i banku, jistě narazíme na některé otázky, které si nedokážeme zodpovědět. Mezi takovéto otázky často patří dotazy ohledně volby typů splácení - zda preferujete anuitní, degresivní nebo jiné typy splácení a také fixace hypotečního úroku. Předně se musíme rozhodnout, zda chceme hypotéku s fixací nebo bez fixace. Všeobecným faktem je to, že hypotéky bez fixace nenabízí všechny banky. Pokud se rozhodneme o fixaci, musíme si vybrat dobu, na kterou chceme úrok zafixovat. Proč je dobré si hypotéku fixovat? Především proto, že při dobře zvoleném druhu fixování můžeme ušetřit měsíčně až tisíce korun. V případě fixované hypotéky zase máme jistotu, že po dobu fixace úroku nebudeme platit více, než máme. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé druhy a porovnat je, abychom pochopili tuto problematiku.
Fixované hypotéky
Fixované hypotéky jsou klasičtější verzí hypoték a nabízí je každá banka s hypotečními produkty ve svém portfóliu služeb. Fixovat si můžeme hypotéku na různě zvolenou dobu, na které se domluvíte přímo v bance při sepisování smlouvy. Obvykle se nabízí fixace na 1, 3, 5 nebo 7 let. Hlavní nevýhodou je to, že když úrokové sazby hypoték zlevní, Vaše hypotéka je úročena stále stejnou úrokovou mírou. Na druhou stranu, pokud se úrokové sazby zvýší, Vy můžete být v klidu. S úrokem může během fixace manipulovat pouze banka, která může úrok snížit. Proč by to však banka dělala? Hypoteční úvěr s fixací také není možno předčasně splatit, tedy splatit v době, na kterou je úvěr zafixován. Například při fixaci na 7 let nemůžete po tuto dobu úvěr předčasně splatit, pokud nechcete platit penále.
Hypotéky bez fixace
Hypotéky bez fixace poskytují jen některé banky a jsou pro klienta méně přehledné. Úroková sazba klesá a stoupá dle trhu a také dle rozhodnutí ČNB, která hypotéky reguluje. Nemáte zaručeno, kolik budete splácet za pět let, ani kolik budete splácet za rok. Na druhou stranu můžete hypotéku splatit předčasně (pokud v podmínkách banky nejsou nějaké speciální podmínky týkající se předčasného splacení).
Když se budeme rozhodovat, zda hypotéku s fixací nebo bez fixace, musíme si uvědomit, zda je pro nás lepší jistota a nezávislost na trhu, nebo máte chuť si trochu zariskovat a možná něco ušetřit. Hypotéky bez fixace mohou být o něco výhodnější, ovšem situace se může změnit. Záleží tak opravdu na vlastním finančním plánu a rozhodnutí.